Atminties lavinimas

Mokslininkai teigia, jog dažniau bloga atmintimi skundžiasi nesveikai besimaitinantys žmonės bei kad ją treniruojant galima padidinti genetiškai paveldimą intelekto koeficientą.

Pasak neurologo Gintaro Kaubrio, atmintis priklauso ne tik nuo genų, bet ir nuo to, ar mes ją laviname.

„Norime to ar ne, tačiau atmintis yra paveldima. Kitas dalykas, kaip mes praleidžiame savo gyvenimą: ar atmintį aktyviai naudojame, ar paliekame ją savieigai“, – sako G. Kaubrys.

G. Kaubrys tikina, jog svarbu nemaišyti išsiblaškymo ir silpnėjančios atminties. „ Jei kalbama apie žmones, kurie neserga ligomis dėl smegenų pažeidimo, tai atmintis silpsta ne tiek dėl pačios atminties sutrikimų, kiek dėl to, kad silpsta dėmesys, ir mes ne tiek užmirštame, kiek neįsimename. Atminties nereikia vertinti pagal darbus, kuriuos atlikome nesusikaupę“, – sako G. Kaubrys.

Anot specialisto, senstant atmintis blogėja daugiausia dėl to, kad dalis žmonių pasidaro mažai aktyvūs. Jie atlieka įprastus darbus taigi atmintis tampa tarsi nebereikalinga.

„Geresnę atmintį išlaiko tie, kurių darbas reikalauja ja naudotis. Su atmintimi kaip ir su raumenimis. Jei atmintis treniruojama, galim ją išlaikyti ilgai“, – sako G. Kaubrys.

Atmintį galima lavinti sprendžiant kryžiažodžius, žaidžiant įvairius žaidimus, reikalaujančius susikaupimo, taip pat užsiemant intelektualia veikla ar net dainuojant. „Melodijos ir teksto mokymasis – tai irgi atminties užduotys, ir jei tai pastoviai ir aktyviai atliekama, žinoma, pagerina atmintį“, – teigia neurologas.

Pagerinti atmintį gali ir papildai, tačiau nereikėtų jų pervertinti. „Nereiktų pervertinti jų galimybės kažką išgydyti ar panašiai, bet jei žmogus daug dirbo, pavargo, mažai miegojo, tuomet smegenyse kai kurių medžiagų trūksta. Tokiu atveju papildai gali padėti“, – tikina G. Kaubrys.

Atminčiai naudinga ir mankšta, nes ji padidina žmogaus aktyvumą ir pagerina kraujotaką – smegenų taip pat.

G. Kaubrys sako, kad gera atmintis iš dalies lemia ir aukštą intelekto koeficiento lygį: „Genetiškai paveldimą intelekto koeficientą galima pagerinti lavinant atmintį. Gera atmintis būtina aukštam IQ, bet nepakankama, čia dar yra daug ir kitų elementų – kūrybiškumo, įvairių sugebėjimų, ir kitų“.

Parengta pagal laidą „Ryto garsai“

 Kaip geriau atsiminti

Atmintį galima treniruoti. Pirmiausia atsikratykite užrašų knygučių, kalkuliatorių ir priminimų. Įpratinkite smegenis daugiau dirbti ir galvoti.

Atlikite atminties lavinimo pratimus. Pvz., kovos mokyklose mokoma važiuojant troleibusu ir gatvėje įsiminti kuo daugiau žmonių, o grįžus vakare pabandyti atsiminti, kaip jie atrodė, kokiais rūbais buvo apsirengę.

Ne veltui sakoma, kad geriausias mokymasis yra kartojimas. Nuolat pasikartojant informacija įrašoma į ilgalaikę atmintį.

Fiziniai pratimai lavina ne tik raumenis, bet ir smegenis. Londono universitete atlikti tyrimai parodė, jog vaikai sportuojantys tris keturis kartus per savaitę, gauna daug geresnius pažymius nei nesportuojantys. Tie patys tyrimai parodė, jog senukai, tris kartus per savaitę bent pusvalandį išeinantys pasivaikščioti, atminties užduotis atlieka 20 proc. geriau nei to nedarantys. Fiziniai pratimai skatina naujų smegenų ląstelių augimą, kuris yra intensyviausias hipokampo, atsakingo už mokymąsi ir atmintį, srityje.

Nustatyta, kad žmonės, sugebantys atsiminti ilgiausias poemas ar bereikšmes skaičių sekas, nepasižymi nei didesniu intelektu, nei išskirtiniais protiniais sugebėjimais. Jie turi susikūrę mokymosi strategiją. Pavyzdžiui, jums reikia prisiminti SNSDIIKD raidžių seką. Tam galima susikurti trumpą, kad ir nelogišką istoriją. Skrido Namas Su Durim Ir Išmušė Kiaulei Dantį. Tą patį galima padaryti ir su skaičiais.

Other Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas